Farebné trendy jesene 2022

Sezóna letných dovoleniek sa pomaly blíži ku koncu a hoci nás ešte naisto čaká niekoľko rekordne teplých dní, jeseň sa k nám nezadržateľne blíži. Skracujúce sa dni a čoraz chladnejšie večery sa odrazia aj na trendoch v interiérovom dizajne. Jesenne ladené interiéry si spájame s teplejšími, upokojujúcimi odtieňmi, a inak to nebude ani tohto roku. Trendy, ktoré vládli roku 2022 doposiaľ, o svoju popularitu ešte samozrejme neprichádzajú – udržateľnejšie bývanie v spojení s prírodou a nádych retra 70tych rokov si tak nájdu svoje miesto po boku  jesenných tendencií.

Posledné trendy v interiérovom dizajne nám ukázali, že nielen obľúbené neutrálne odtiene sivej a béžovej, ale aj odvážnejšie farby môžu v interiéri pôsobiť sofistikovane a nadčasovo. V kombinácii s prírodnými materiálmi pôsobia odtiene ako zelená, fialová, broskyňová či staroružová hravo a optimisticky, ale zároveň vyžarujú eleganciu. Nabijú nás pozitívnou energiou, ktorej počas upršaných jesenných dní nikdy nie je dosť. A zatiaľ čo letnú atmosféru si spájame s jasnými, svetlými odtieňmi, jeseň a zima nám ponúkajú jedinečnú príležitosť odieť naše domácnosti do komornejších tónov – tmavozelená, slivková, vínová, zaujímavé odtiene hnedej a s trochou odvahy dokonca čierna, to sú farby, ktoré interiéru dodajú nádych tajomnosti a idú ruka v ruke s našim prirodzeným biorytmom. Pastelové akcenty, nábytok a dekorácie z prírodných materiálov a samozrejme i obľúbené izbové rastliny sa postarajú o to, aby interiér nepôsobil až príliš pochmúrne. Obzvlášť dôležité pre navodenie tej správnej atmosféry je ladiace osvetlenie.

 Oplatí sa experimentovať s i s textúrami. Materiály ako ratan, korok, zamat a iné textílie ponúkajú vlastnú škálu zaujímavých povrchov. Dôležitým trendom, s ktorým sa počas nasledujúcich mesiacov stretneme vo veľkej miere, sú keramické obklady vo výrazných farbách a vzoroch, prekračujúce hranicu užitočnosti a estetiky. Sú výborným spôsobom, ako v priestore prejaviť svoju kreativitu a individualitu. S ich použitím môžeme začať samozrejme v kuchyni a kúpeľni, no poprední interiéroví dizajnéri nám ukazujú, že možnosti keramiky tu ani zďaleka nekončia – s trochou odvahy si svoje miesto nájdu v ktorejkoľvek časti domácnosti. Nechajte sa inšpirovať!

.by Nadia