Textílie - teplo domova

Ako sa zima postupne vkráda do našich domovov, začína sa nám cnieť za slnečnými lúčmi a teplými letnými chvíľami. Predstava večera stráveného zababušení do deky s dobrou knihou a šálkou čaju či horúcej čokolády sa stáva čoraz lákavejšou. Ak tiež hľadáte spôsoby, ako vo svojej domácnosti vytvoriť hrejivú a útulnú atmosféru, ktorá Vám pomôže spríjemniť toto chladné a neraz ponuré obdobie, určite nepodceňujte silu textílií. V dnešnom článku sa dozviete, ktoré druhy textílii sa túto sezónu tešia obľube a ako ich správne kombinovať.

Textílie hrajú v interiérovom dizajne dôležitú rolu. Nielenže dokážu vizuálne vyvolať pocit tepla, ale zároveň do vnemového zážitku zapájajú aj ďalšie zmysly. Priestoru dodávajú viacrozmerný a emocionálny charakter. O to viac, ak sa jedná o textílie z prírodných materiálov, ako je bavlna, vlna či ľan. Tieto tkaniny sú natoľko všestranné, že si nájdu svoje miesto v domácnostiach akéhokoľvek štýlu a v ktorejkoľvek miestnosti, od obývačky, cez spálňu až po kúpeľňu. Ich zemité tóny a zaujímavé textúry umožňujú vytvárať kompozície pôsobiace nadčasovo, štýlovo a zároveň nostalgicky. Vyvolávajú v nás pocit komfortu a spojenia s prírodou, ktorý syntetické materiály jednoducho nedokážu napodobniť.

Ďalšími materiálmi, ktoré výborne komplementujú trendy jesene a zimy, sú napríklad luxusne pôsobiaci zamat, hebký mohér, alebo buklé, tkanina so špecifickým povrchom tvoreným slučkami, ktorým vďačí za svoj nerovný a textúrovaný vzhľad.

A ako do svojho interiéru zapojiť textílie? Fantázii sa medzi nekladú. Kvalitná posteľná bielizeň z prírodných vláken je výbornou investíciou a ani obmedzený rozpočet nie je prekážkou. Už len pár dekoračných vankúšov či prehozov dokáže miestnosť rozohrať a vniesť do nej hrejivý pocit. Ideálne je však začať hneď od podlahy – s dotykom teplého vlneného koberca začnete každý deň pozitívnejšie naladení. Minimalistické žalúzie a rolety sú síce praktické, ale ak chcete miestnosti dodať opulentný charakter, siahnite radšej po atmosfericky pôsobiacich závesoch. Pri kombinovaní textílií sa protiklady jednoznačne priťahujú. Nebojte sa preto kontrastov – jemné, ľahké tkaniny idú ruka v ruke s ťažšími textíliami s výraznejšou textúrou. Zaujímavý efekt môže mať za výsledok tiež kombinácia textílii v podobnej farbe s odlišnou štruktúrou či výškou vlasu. Veľkú rolu hrá výber farieb a vzorov. Ponorte sa teda do sveta textílií a vneste do svojej domácnosti teplo domova.