TOP 3 interiérové štýly roku 2022

Radostné, no v mnohých ohľadoch i hektické obdobie sviatkov a príprav do nového roka je už opäť s nami. Pantone pred niekoľkými týždňami oznámilo najnovšiu farbu roka, ktorou je energetická magenta a odborníci i fanúšici interiérového dizajnu už polemizujú nad trendami, ktoré nás budú vo svete interiérov sprevádzať v roku 2023. Na rozlúčku s rokom 2022 by sme si však radi pripomenuli tri štýly v interiérovom dizajne, ktoré sa tešili najväčšej popularite za uplynulé obdobie, a ktoré si iste svoje miesto nájdu v našich domovoch i naďalej.

Japandi
Ako už navráva názov, štýl Japandi čerpá inšpiráciu z dvoch hlbokých studníc minimalistického dizajnu – z japonských a škandinávskych interiérov. Kombináciou dizajnových vplyvov z opačných kútov sveta sa dokázal dokonale prispôsobiť súčasným požiadavkám na funkčný, ale zároveň komfortný životný štýl. Vyznačuje sa jednoduchosťou, neutrálnymi  farebnými schémami, veľkú rolu v ňom hrá prírodné, svetlé drevo a dostatok denného osvetlenia. Japandi interiéry sú vzdušné a otvorené, vládnu im jednoduché tvary a modularita.

Biofilický dizajn
Štýl, v ktorého srdci ležia prírodné elementy a materiály a stavia na ľudskej potrebe žiť v prepojení s prírodou, rapídne nabral na popularite v období pandémie. Za pomoci elementov ako sú živé rastliny, surové prírodné materiály, prirodzené svetlo, či organické tvary má za úlohu vytvoriť upokojujúce a revitalizačné životné prostredie, ktoré pozitívne vplýva na duševné i telesné zdravie svojich obyvateľov.

Eclectic Glamour
Hoci svetlé a neutrálne odtiene v interiérovom dizajne v poslednom čase jednoznačne prevládajú, nie každého táto nadčasová paleta nadchne. Milovníci kontrastov a sofistikovanej, až tajomnej atmosféry si na svoje prišli v eklektickom štýle, ktorý kombinuje starožitné a moderné prvky, veľké plochy v tmavých farbách ako je smaragdová, vínovo červená či tmavosivá a odvážne geometrické textúry. Svoje miesto si tu nachádzajú výrazné tapety i svietidlá v industriálnych formách. Štýl čerpá inšipráciu z trendov polovice minulého storočia s pridanou dávkou luxusu v podobe autentického starožitného nábytku, masívnych drevených a metalických prvkov, opulentných textílií a umeleckých diel, ktoré dokonale vystihujú vkus svojich majiteľov. Interiérom v tomto odvážnom štýle jednoznačne nechýba charakter.